Zabezpečovací systémy

Elektronické zabezpečovací systémy EZS – instalace navrhujeme vždy podle konkrétních požadavků a potřeb zákazníka s důrazem na typ a povahu objektu. Z hlediska propojení komponentů s ústřednou se zabezpečovací systémy základně rozdělují na drátové či bezdrátové nebo hybridní (některé komponenty jsou drátové a některé bezdrátové v rámci jednoho systému). Na systémy poskytujeme záruční i pozáruční servis a smluvně provádíme pravidelné revizní prohlídky.

Instalujeme především kanadské systémy PARADOX, řady Spectra, Magellan a Digiplex.

Nově jsme začali instalovat také bezdrátové systémy AJAX.

Ovládací klávesnice

Klávesnice pro ústředny SPECTRA, MAGELLAN, DIGIPLEX umožňují programování ústředny, uživatelské ovládání a přehled o stavech systému (narušené zóny, poruchy, paměť poplachů). Podle počtu použitých podsystémů a počtu použitých zón je potřeba zvolit i klávesnici tak, aby zobrazovala celý systém. Volba zobrazování LED nebo LCD záleží spíše na požadavcích zákazníka. Nejnovějším trendem jsou grafická klávesnice s dotykovým 5″ nebo 7″ barevným LCD displejem. Signalizace stavu systému je pomocí ikon a textů a ovládání probíhá přímo pomocí dotykového LCD. Ovládání je velice přehledné, intuitivní a uživatelsky pohodlné. Klávesnice může zobrazovat vnitřní a venkovní teplotu i půdorysy zabezpečeného objektu se zobrazením stavu jednotlivých čidel. Umožňuje na LCD zobrazovat “Annunciátor” – přehledné zobrazení stavu podsystémů a zón. V klávesnici lze nastavovat uživatelské přizpůsobení, vkládat svoje obrázky a využívat bohatou nabídku zvuků. V neaktivním  stavu funguje tato klávesnice jako foto rámeček.

7" dotyková klávesnice

Typy dotykových klávesnic:

5″ displej – jazyk: ČJ, barvy rámečků: bílá, černá, modrá, červená, fialová, zelená (š 144 x v 96 x h 14 mm)

7″ displej –  jazyk: ČJ, barvy rámečku: bílá, (š 177 x v 114 x h 15 mm)

Typy klávesnic s LCD:

Drátová klávesnice LCD – všechny stavy systému se vypisují v ČJ na displej.

Drátová klávesnice ICON – zobrazení stavu ústředny pomocí jednoduchých a výstižných ikon a číslic.

Bezdrátová klávesnice ICON – zobrazení stavu ústředny pomocí jednoduchých a výstižných ikon a číslic.

Typy klávesnic s LED:

Drátová klávesnice LED malá – pro systémy do 10 zón.

Drátová klávesnice LED velká – pro systémy do 32 zón.

Bezdrátová klávesnice LED velká – pro systémy do 32 zón.

Ústředny

Zabezpečovací ústředna je jakýmsi mozkem celého systému. Na desce ústředny jsou k dispozici vstupní svorky s možností připojit 1 až 192 zón (vyhodnocovacích detektorů). Ústředny je možné rozdělit na 2, respektive 8 podsystémů a pro ovládání systému využívat 32, respektive až 2000 uživatelských kódů. Součástí ústředen je telefonní komunikátor určený pro komunikaci na PCO nebo na občanský telefon. K ústředně lze připojit i bezdrátové komponenty jako klávesnice, klíčenyk, detektory, sirény. Každá ústředna musí být napájena 230V napětím ze sítě, při výpadku tohoto napájení je v boxu ústředny vždy ukryt záložní bezúdržbový akumulátor.

Typy ústředen:

Ústředny pro malé objekty: Zabezpečovací ústředna smíšeného typu SPECTRA SP je určena pro malé až střední aplikace. Na desce ústředny je k dispozici 5, 8 nebo 16 vstupů s možností připojit 10, 16 nebo 32 zón v ATZ zapojení, další zóny lze připojit jako klávesové zóny nebo bezdrátové detektory s přijímačem MG-RTX3. Ústředny je možné rozdělit na dva podsystémy a pro ovládání systému využívat 32 uživatelských kódů. Součástí ústředen je telefonní komunikátor určený pro komunikaci na PCO nebo na občanský telefon.

Ústředny pro velké objekty: Ústředna pro větší a rozsáhlé objekty má 8 podsystémů a 192 zón. Jedná se o plně sběrnicový systém, který nabízí vysoký stupeň variability při výtváření topologie objektu. 4 vodičová sběrnice s vysokou odolností proti rušení umožňuje vytvářet i velmi dlouhé větve od základní ústředny a tím je možné instalovat i značně vzdálené zabezpečení v rozsáhlých objektech. Lze použít klasické drátové zóny připojené přes expandéry, BUS detektory a bezdrátové detektory. Uživatel může systém ovládat klasickým způsobem přes klávesnici, pomocí bezdrátových klíčenek, přes čtečku kartami a celou řadou čteček včetně otisků prstu. Kromě zabezpečení je integrovaná nadstavba přístupu, která umožňuje pomocí čteček a karet povolit nebo omezit pohyb osob po objektu. Systém DIGIPLEX má širokou nabídku pro drátové a bezdrátové řešení, širokou nabídku klávesnic a nabídku moderní komunikace na PCO i uživateli. Komunikace je možná přes IP (internet) nebo GSM (mobil).

Ústředny pro bezdrátové aplikace: Zabezpečovací ústředna smíšeného typu MAGELLAN je určena pro malé až střední aplikace. Ústředna je již na desce osazena bezdrátovým přijímačem 868MHz a to ji předurčuje pro bezdrátové instalace. Kromě této možnosti připojení až 32 bezdrátových čidel je na desce ústředny možnost připojit až 10 drátových zón. Ústředny je možné rozdělit na dva podsystémy a pro ovládání systému využívat 32 uživatelských kódů / bezdrátových klíčenek. Součástí ústředen je telefonní komunikátor určený pro komunikaci na PCO nebo na občanský telefon.

Detektory

Instalujeme kompletní sortiment nejčastěji používaných detektorů – infrapasivní či duální pohybové detektory, magnetické kontakty na okna a dveře, požární detektory, detektory úniku plynů, detektor zaplavení, detektory tříštění skla, detektory otřesu, tísňové hlásiče. Detektory pro vnitřní/venkovní použití jsou určeny pro instalaci uvnitř/vně budov. Tomuto způsobu použití odpovídá jejich krytí a odolnost proti falešným poplachům. Základ tvoří detektory firmy PARADOX a OPTEX, které se vyznačují výbornou citlivostí a odolností proti falešným poplachům.

Typy detektorů:

 • magnetické kontakty – otevření dveří, oken, vrat
 • infrapasivní pohybová čidla (PIR) – pohyb osob ve střeženém prostoru
 • duální pohybová čidla (PIR+MW) – pohyb osob ve střeženém prostoru s klimatickými změnami
 • tříštění skla (DTS) – ochrana prosklených ploch
 • optiko-kouřová – nahromadění kouře v prosotru
 • speciální – čidla úniku plynu, vibrační, tísňová tlačítka

Komunikátory

 

Komunikační moduly zajišťují přenos informace o poplachu, nebo stavu systému z hlídaného objektu. Informace se přenáší na bezpečnostní agenturu – pult centralizované ochrany PCO nebo přímo uživateli na mobilní telefon. Pro přenos se používá klasická telefonní linka nebo nověji GSM komunikátor. Na PCO jsou informace přenášeny datově přes internet nebo GPRS či pevnou telefonní linku. Zpráva uživateli je předávána přes GSM komunikátor v hlasové podobě nebo jako SMS poplachová zpráva. Nově je možné celý systém ovládat přes aplikaci v mobilním telefonu InsiteGold.

 

 

 

Typy komunikačních modulů:

 • GSM komunikátory využívají pro přenos dat nebo zpráv GSM síť. Velká výhoda je prakticky celoplošná dostupnost operátorů a možnost přenosu na mobilní telefon. Zpráva může být předána hlasem, nebo SMS zprávou. Zpětně lze pomocí SMS příkazů ovládat celý zabezpečovací systém (ZAP/VYP) ale i ovládat výstupy a tím další zařízení.

  IP komunikátory využívají pro přenos dat nebo zpráv INTERNET. Velká výhoda je nulová cena za přenos dat. Využívá se pevná veřejná IP adresa pro navázání komunikace se systémem, pak je aplikace v mobilním telefonu InsiteGold zdarma. Když tuto možnost nemáme, využívá se cloudový propoj na servery výrobce, pak je aplikace v mobilním telefonu InsiteGold zpoplatněna částkou 14USD za rok na jeden systém. Tedy se neplatí za instalace aplikace v dalších mobilech. Zákazník ocení přehlednost, dobré grafické zpracování a dostupnost z libovolného místa, kde se lze připojit k internetu. Internetové spojení již nebývá výjimkou ani na chatách a chalupách a tak lze moduly používat na stále větším množství objektů.

  Komunikátory pevné linky slouží jako doplněk k instalovaným systémům EZS. Pomocí digitální, nebo hlasové zprávy zajišťují přenos poplachové informace po telefonní lince na definovaná telefonní čísla, případně na pulty centrální ochrany PCO.

Signalizace

Signalizace ve formě sirén slouží pro signalizaci poplachu, kdy akustický výkon je velký a slouží pro maximální možné znepříjemnění pobytu v místnosti, nebo výrazné upozornění na poplach. Signalizace ve formě signálek slouží pro světelné nebo akustické upozornění na vzniklý stav. Upozornění nemá být nepříjemné, ale pouze dostatečně nepřehlédnutelné.

Typy signalizací:

 • Vnitřní optické a akustické signálky a sirény.

  Venkovní sirény se světelnou a akustickou signalizací.

  Drátové i bezdrátové provedení.